logo icon
image

TÜPLÜ MEDİKAL GAZ SANTRALLERİ

Bakteri Filtre Grubu:
Kurutucudan çıkan medikal havanın son olarak işleme girdiği ve solunabilir hale geldiği yer filtre grubudur. Havada bulunan katı partiküller iletim hatlarında korozyon ve kirlenmeye yol açar.

Kirlenme sonucu sistemde basınç kayıpları oluşur. Bunun sonucunda sistemde enerji kaybı maliyetli onarım işlemleri olacaktır. Bu tarz sorunların yaşanmaması için filtre grubu kullanımı gereklidir. Filtre sistemde bulunan katı partikülleri ayırır, bakteri tutar, su ve yağ miktarının istenilen minimal seviyeye indirir.

Basınç Düşürücüler:
Kuruyan hava basınç düşürücülere gelir ve burada kullanım alanına göre 7 bar veya 4 bar olarak istenilen basınç değerine düşürülür. Basınç düşürücüler 8-10 bar aralığında basınca sahip besleyici havayı iki kademede 4 bar solunabilir havaya düşürür.

Elektronik Kontrol Panelleri:
Elektronik kontrol panelleri aşırı akım, kısa devre, yüksek basınç gibi istenmeyen durumlarda uyarı vererek sistemin zarar görmesinin önüne geçilmesi için kullanılan ekipmanlardır. Sistemde var olan kompresörlerin çalışma bilgilerini gösteren sayaçlar pano üzerinde mevcuttur. Dijital göstergeler üzerinde sıcaklık, basınç nem gibi kontrol edilmesi zaruri olan bilgiler gözlemlenebilir.

Basınçlı Hava 4 Bar Santrali :
Basınçlı hava 4 bar santralinde, tedavi amaçlı kullanılan 4 barlık basınçtaki medikal hava üretilir. Medikal hava, hastanelerde solunum destekleyici gaz olarak, yoğun bakım ünitesi, ameliyathane ve acil servislerde buhar aracılığıyla ilaç verme, enjektörle çekmede, anestezi ve solunum aparati sondaj türbinlerde kullanılır.

Basınçlı Hava 7 Bar Santrali :
Cerrahi hava ise hastanelerde acil servisler, ortopedi bölümleri, alçı odaları, ameliyathaneler, diş klinikleri ve operasyon odalarındaki cerrahi aletleri çalıştırmada ve pnomatik sistemle çalışan sterilizasyon tabancaları ve pendant kollarının hareketini sağlayan cihazlarda kullanılır. Pnömatik çalışan kapıları mühendislik ve bakım ihtiyaçları gibi uygulamalarda kullanılmaktan kaçınılmalıdır. Cerrahi aletleri çalıştırmak için kullanılan hava şu parametrelere sahip olmalıdır.

Toplam yağ konsantrasyonu < 67mlm Su buharı içeriği < 67ml/m. Yağ sivi, buhar yada aerool şeklinde olabilir. Cerrahi aletleri çalıştırmakta kullanılan hava aletlere zarar verecek su ve buz oluşumundan kaçınmak için minimum düzeyde su buharı içermelidir.