logo icon
image

MEDİKAL HAVA ÜRETİM MERKEZİ

Medikal Hava Üretim Merkezi:
Hastanelerin merkezi medikal hava ve cerrahi hava ihtiyacını karşılamak için kurulan sistemdir. Ameliyathaneler, Yoğun Bakımlar, Hasta Odaları, Acil servis, Bebek odaları gibi merkezlerde medikal hava prizlerini besleme amaçlı kullanılır.

Sistem Genel Olarak:
Basınçlı Hava Kompresörleri, Basınçlı hava tankı, Bakteri filtre grubu, basınç düşürücüler, Hava tanki, Alarm ünitesi, kurutucu (Kimyasal ve gazlı soğutma ), Elektrik kontrol paneli ekipmanlarından oluşur.

Basınçlı Hava Kompresörleri :
Kompresörler mekanik bir enerji kaynağı kullanarak atmosferik havayı yüksek basınçlı hava haline getiren sistem elemlardır. Vidalı veya pistonlu olabilen kompresörün seçimi, kullanılacak olan tesisin kapasite ve koşulları doğrultusunda olur. Vidalı kompresörler, bir gövde içerisine yerleştirilmiş mil şeklinde birlikte hareket eden rötardan oluşmuştur.

Havanın yüksek basınca ulaşması, rötarların diş boşlukları arasına sıkışması sonucu gerçekleşir. Pistonlu kompresörlerde emilen havanın aynı silindir içinde doğrudan basıncı arttırılır. Pistonlu kompresörler nispeten daha az gaz ihtiyacı olan tasarımlarda tercih edilebilir.

Basınçlı Hava Tanki:
Kompresörlerden çıkan basınçlı hava çelikten imal edilmiş basınçlı hava tankına girip burada kısa süreli depo edilir. Kullanılacak tankın hacmi belirlenirken kompresör sayısı, sistem ihtiyacı kapasitesi göz önünde bulundurulmalıdır. Kompresörler basınçlı hava akışında dalgalanma oluştururlar ancak bu dalgalanma tankın içerisindeki hava ile sönümlenir. Basınçlı havanın tank duvarlarına çarpması ve soğuması sonucu bir miktar kondensat yoğuşur ve tank dibinde toplanır. Toplanan kondensatın tahliye edilebilmesi için otomatik boşaltıcılar kullanılmaktadır.

Kurutucu (Kimyasal ve Soğutma ):
Atmofdeki hava her sıcaklık ve basınç değerinde su buharı içerir. Hava sıkıştırılıp basınç değeri yükseltildiğinde ise nemlikte beraberinde yükselir. Medikal alanda kullanılan havanın nemli olması kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Basınçlı hava tankından çıkan havanın nemini istenilen seviyeye çekmek için kurutucular kullanılır.